bokeh w kształcie liści

Jesienny bokeh w kształcie liści na zdjęciach — jak go wyczarować?

Odkąd pamiętam, byłam totalnym świrkiem jeśli chodzi o bokeh. Moje pierwsze podrygi w fotografii były podyktowane szukaniem odpowiedzi na pytanie: „jak zrobić zdjęcie z rozmytym tłem?” Ta miłość trwa u mnie nadal — zamiłowanie do małej głębi ostrości pozostało, a najczęściej używaną przeze mnie przysłoną jest F/1.4 (tylko dlatego, że niższej póki co ustawić nie mogę ;)).

Jesień to idealna okazja, żeby wyciągnąć choinkowe lampki (bez obaw, nie będziemy jeszcze śpiewać Last Christmas). Dzięki nim możemy wyczarować na zdjęciu piękny bokeh, czyli te „kółeczka”, które się czasem pojawiają. (jeśli nie wiesz o co chodzi, zerknij do wpisu: Jak robić zdjęcia z rozmytym tłem? Ładny bokeh na zdjęciach) Adekwatnie do pory roku zamieniłam kółeczka na listki, bo dlaczego nie 🙂 oczywiście to mogą być inne kształty — serca, domki czy cokolwiek przyjdzie Ci do głowy. Mnie bokeh w kształcie liści ujął totalnie.

Czego będziesz potrzebować?

  • aparat z opcją ustawień manualnych
  • obiektyw (najlepiej stałoogniskowy 50mm albo 35mm – liczy się też przysłona, im niższa wartość, tym lepiej, ja robiłam na F/1.4, ale myślę że spokojnie do F/3.5 można próbować)
  • kawałek czarnego brystolu (opcjonalnie może być po prostu ciemny, grubszy papier)
  • nożyk/nożyczki
  • ozdobny dziurkacz — jeśli masz taki z liściem, sercem czy innym ciekawym kształtem, warto ułatwić sobie życie i go użyć. Ja nie miałam, a że z rysowaniem u mnie średnio, wydrukowałam sobie listek z internetu i przerysowałam na brystol, a potem wycięłam.
  • lampki choinkowe
  • pomysł na zdjęcie 🙂

Jak zrobić nakładkę na obiektyw?

1. Wytnij z papieru pasek o szerokości ok. 5 cm i długości ok. 25 cm. Owiń nim obiektyw i zszyj lub sklej w odpowiednim miejscu.

2. Obrysuj na papierze obiektyw i dorysuj do powstałego kółka cztery prostokąty.


3. Wytnij na środku kółka liścia/serce lub użyj do tego ozdobnego dziurkacza. Ja wycięłam kształt na dodatkowym kawałku papieru, ale nie jest to konieczne — po prostu tak było mi łatwiej wyciąć kształt.

4. Przymocuj wcześniej wycięte kółko z kształtem za pomocą zszywacza lub kleju. Nakładka gotowa! Załóż ją na obiektyw, w tle rozwieś lampki choinkowe i możesz działać.

Rady:

  • Między tym, co fotografujesz, a tłem, na którym wiszą lampki, powinna być dość duża odległość.
  • Ustawiaj ostrość w trybie manualnym i na live view — dzięki temu kręcąc pierścieniem ostrości, będziesz na bieżąco widzieć, jak zmienia się wielkość liści (serc).
  • Użyj najniższej przysłony, na jaką pozwala Twój obiektyw (u mnie F/1.4, do 3.5 powinno być ok).
  • Najlepiej, żeby papier/brystol był czarny – mój był tylko z jednej strony, dlatego odwróciłam go białą częścią na zewnątrz.
  • Jeśli kształt na zdjęciach nie wychodzi tak, jak powinien lub na zdjęciu robi się duża winieta, spróbuj zmniejszyć lub zwiększyć jego wielkość. Możesz ją obliczyć według wzoru: ogniskowa obiektywu / przysłona = wielkość kształtu np. u mnie byłoby to 35/1.4=25, czyli liść powinien mieć ok. 2,5 centymetra.

Na zdjęciu poniżej kubek był przysunięty dość blisko aparatu, a lampki wisiały w tle oddalone około 2 metrów od statywu z aparatem.

Oczywiście to nie muszą być tylko lampki choinkowe — weź aparat i nakładkę w plener i zobacz, jakie efekty możesz uzyskać w mieście rozświetlonym wieczornymi światłami, czy w lesie, gdzie przez korony drzew przebija się słoneczne światło. Życzę udanej zabawy i samych kreatywnych pomysłów 🙂

Leave a Comment